Analist Financiar

Denumire post: Analist Financiar

Departament: Analiza

Nivel cariera: Entry level

Candidatul ideal

  1. Studii superioare economice de specialitate
  2. Experienta in analiza economica
  3. Utilizare excel la nivel avansat
  4. Capacitate de intelegere a bilantului contabil, a contului de profit si pierdere
  5. Cunoasterea limbii engleze la nivel avansat
  6. Persoana pragmatica, practica, orientata catre rezultate, capacitate de organizare si planificare
  7. Fire responsabila, constienta de importanta si rolul specific postului, spirit analitic
  8. Sa aiba atitudine proactiva si orientare spre rezultat cu o buna gandire analitica si cu un grad inalt de etica profesionala
  9. Sa aiba o buna intelegere a principalelor procese de business intr-o companie
  10. Sa aiba bune abilitati de exprimare in scris si vorbit, in limba romana si engleza
  11. Persoana pozitiva, sociabila, doritoare sa invete, orientata catre formare profesionala continua

Responsabilitati

  1. Se informeaza zilnic despre evolutia pietei de capital atat a celei autohtone cat si a celei internationale si face corelatii cu evenimentele la nivel macro care ar putea influenta evolutia pretului unor instrumente financiare
  2. Urmareste in permanenta evolutia preturilor instrumentelor financiare listate pe piata locala, evenimentele corporative anuntate de companii si orice informatii aparute in presa in legatura cu acestea.
  3. Realizeaza analiza economico-financiara a companiilor listate la bursa, cu preponderenta a celor din sectorul energetic, petrolier si farmaceutic, fara a se limita insa la acestea
  4. Interpreteaza rezultatele analizei si propune solutii de optimizare care rezulta din compararea rezultatelor cu cele anterioare, cu cifrele bugetate si cu informatiile din industrie. Intocmeste analize comparative privind indicatorii financiari ai companiilor analizate si formuleaza propuneri pentru imbunatatirea acestora.
  5. Fundamenteaza si justifica orice pozitie sau opinie exprimata in cadrul materialelor sale.

Beneficii

  1. Un mediu de lucru placut, dinamic, cu oportunitati de dezvoltare profesionala in domeniul financiar-bancar
  2. Posibilitatea de a lucra in cadrul unei societati cu o cultura organizationala solida ce incurajeaza si sprijina performantele angajatilor
  3. Participarea la programe de dezvoltare profesionala
  4. Sprijin permanent din partea colegilor
  5. Contract de munca pe o perioada nedeterminata
  6. Tichete de masa
  7. Servicii medicale

Persoanele interesate sunt invitate sa aplice direct (CV+scrisoare de intentie) printr-un email la adresa [email protected] , mentionand in subiectul emailului “Aplicatie post Analist Financiar".